برق گرفتگی

سالانه موارد قابل توجهی از مرگ و میر متعاقب برق گرفتگی در دنیا رخ می دهد. طبق آمار بدست آمده توسط سازمان پزشکی قانونی ۵۸۹ مورد مرگ در اثر برق گرفتگی رخ داده ، کشور در سال ۱۳۸۴ است. در اکثر قریب به اتفاق موارد، برق گرفتگی به طور اتفاقی و طی حوادث خانگی و صنعتی رخ می دهد. موارد کمتری از خودکشی و موارد نادری از قتل توسط جریان الکتریسیته گزارش شده است. برق گرفتگی زمانی رخ می دهد که بدن به طریقی قسمتی از مدار جریان الکتریکی را تشکیل دهد .
سازمان پزشکی قانونی اقدام به انتشار آمار مرگ و میرهای ناشی از برق گرفتگی در سه ماهه نخست سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ نموده است که در ۱۷ استان تعداد مرگ میرها افزایش داشته است که در این استانها عبارتند از:
در واقع میت وان گفت تأثیر جریان الکتریسیته بر بافت ها و ارگان-های بدن را برق گرفتگی مین امند که بر اساس مسیر عبور جریان این آثار متفاوت بوده، گاه حیات فرد را به مخاطره می اندازد.
عوامل موثر بر شدت برق گرفتگی
نوع جریان
متناوب یا مستقیم بودن جریان الکتریکى بر شدت برق گرفتگى ۴ برابر خطرناکت ر و کشندهت ر از – مؤثر است. جریان متناوب حدود ۶ جریان مستقیم است. زیرا اولاٌ با ایجاد انقباض عضلانی باعث می گردد
not) فرد مدت بیشتری با منبع جریان الکتریسیته تماس داشته باشد و ثانیاً با تأثیر بر روی سیستم هدایتی قلب احتمال ایجاد (let go آریتمی را بیشتر می کند . معمولاً جریان های بین ۳۹ تا ۱۵۰ سیکل بر ثانیه خطرناک تر هستند.
اختلاف پتانسیل
جهت ایجاد مدار الکتریکی نیاز به وجود اختلاف پتانسیلی بین دو نقطه از مدار است که سبب تحرک الکترون ها گردد. اشاره کردیم که این نیروی محرک، اختلاف پتانسیل (ولتاژ) نام دارد و با واحد ولت بیان مى شود. برق گرفتگی در ولتاژهای بالا یا پایین ممکن است (حدود  ۱۱۰ – ۱۲۰ ولت) ایجاد گردد. در ولتاژهای پایین آسیب الکتریکی، بدن بایستی در تماس مستقیم با منبع جریان قرار ۷ کیلو /۵- گیرد در حالی که در برق گرفتگی های با ولتاژ بالا (حدود ۸ ولت) نیازی به تماس مستقیم نیست و در اثر نزدیکی به منبع جریان نیز، الکترون ها از طریق قوس الکتریکی به بدن قربانی منتقل می شوند.
شدت جریان
شدت جریان (آمپراژ) در واقع بیانگر میزان جریان جاری میب اشد و میت وان آن را به عنوان مهمترین عامل دخیل در برق گرفتگی قلمداد کرد .
گفتیم شدت جریان مهمت رین عامل موثر در برق گرفتگی است. از آنجا که ولتاژ معمولاً ثابت است، مقاومت مهمترین عامل تعیین کننده در میزان جریان عبوری محسوب می شود (قانون اهم). طبق مطالعات انجام شده، شدت جریان های مختلف آثار متفاوتی را در بافت هاى بدن ایجاد مین مایند:
۱ میلی آمپر: ایجاد سوزش مختصر در پوست
۵ میلی آمپر: ترمور ماهیچه ها
۱۵-۱۷ میلی آمپر: انقباض ماهیچه ها (جلوگیری از جدا شدن قربانی با منبع تماس)
۵۰ میلی آمپر: انقباض کلیه ماهیچه ها از جمله ماهیچه های تنفسی و مرگ متعاقب آن
۷۵-۱۰۰ میلی آمپر: فیبریلاسیون بطنی

آمار مرگ و میر در اثر برق گرفتگی :

اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سمنان، سیستان  و بلوچستان، فارس، قزوین، کردستان،کرمان،کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، هرمزگان، همدان و یزد

همچنین در شهر تهران سه ماهه نخست سال۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهش ۳ نفری مرگ و میر داشته است یعنی از ۲۵ مرگ و میر در سال ۱۳۹۳ به ۲۲ مرگ و میر در سال ۱۳۹۴ کاهش داشته است.

تنظیم شده : سایت امداد برق پایتخت – مقالات

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *